MAKÜ ‘Uluslararası Bakım Konferansı’na Ev Sahipliği Yaptı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen ve yoğun katılımla gerçekleşen Uluslararası Bakım Konferansı Veteriner Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.

MAKÜ, bakıma dair dünyada tartışılan güncel konuların ve ülkemizi yakın bir gelecekte bekleyen yaşlılık gerçeğinin tartışıldığı konferansta, dünya gerontolojisinin önemli isimlerini ağırladı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA, Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail TUFAN, MAKÜ Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cem ERGUN, alanda çalışan birçok bilim insanı ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen konferansta aynı zamanda Tazelenme Üniversitesi Burdur Yerleşkesi’nin de açılacağının müjdesi verildi.

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail TUFAN, yaptığı açılış konuşmasında Türkiye’nin giderek hızla ve derinden yaşlanmasının çarpıcı yönlerini, risk ve müdahale imkanlarını vurgularken katılımcılar arasında bulunan Tazelenme Üniversitesi Burdur Yerleşkesi’nin ilk öğrencilerini de selamladı.

Melbourne/Avustralya’da bulunan Victoria Üniversitesi’nden emekli olan ve “Yaşlılığın Einstein’ı” olarak anılan Prof. Dr. Terence SEEDSMAN, Alman Bakım Sigortası Sistemi’nin mimarlarından olan Almanya Dortmund Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gerhard NAEGELE ve Almanya Bochum Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rolf HEINZE deneyimlerini dinleyicilere aktardı.

Prof. Dr. SEEDSMAN’ın vurguladığı beşikten mezara devam etmesi gereken ve hem toplum hem de birey için önem arz eden yaşam boyu eğitim kavramı dinleyiciler arasında önemli bir farkındalık yarattı. Prof. Dr. NAEGEL ve Prof. Dr. HEINZD, Almanya bakım yasasının yasallaşma süreci, ülke genelinde yaşlılar ve yaşlılık konusunda yayınlanan en güncel rapor ve belediyelerin bakım sürecinde rolü ile ilgili önemli paylaşımlarda bulundu. Almanya’nın Japonya’dan sonra en hızlı yaşlanan ülke olduğunu belirten Prof. Dr. NAEGELE, kendi tecrübelerinden yola çıkarak Türkiye’nin bu önemli konu hususunda bir an önce harekete geçmesinin önemini bir kez daha belirtti. Yurtdışından ve ülkemizden gelen tüm konuklar Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne misafirperverlikleri ve dünyada giderek önem kazanan multidisipliner bir olgu olan yaşlılık ve yaşlanma konusundaki duyarlılıkları için teşekkürlerini sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir