MAKÜ’den sokak hayvanları koruma protokolü

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile Burdur Belediyesi arasında yapılan protokol çerçevesinde Burdur’daki sahipsiz sokak hayvanlarının korunması ve tedavi süreçleri 2 yıl boyunca kontrollü olarak gerçekleştirilecek.

Burdur Belediyesi Hayvan Barınağında gerçekleştirilen protokole Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar BAŞGÜL, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan ÖNER, Burdur Belediyesi Veteriner Hekimi Mete GÜMEN, Veteriner Fakültesi akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Protokol töreninde konuşan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan ÖNER; “Ocak 2018’de Burdur Valiliği İl Hayvanları Koruma Kurulu Kararı gereği belediyemiz ile üniversitenin sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve iyileştirilme süreci içerisinde bir protokol yapılması kararı alınmıştı. 10 aydır yapılan çalışmalar sonucunda belediyemiz ile beraber üniversitemiz Burdur’daki sahipsiz sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasını ve iyileştirme süreçlerini birlikte yürüteceğiz. Bu protokol belediyemiz ile bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmaların devam eden şeklinin resmi olarak sonuçlandırılmasıdır. Belediyemize ve üniversitemizde çalışan veteriner hekimlerimize çok teşekkür ediyorum. Sosyal sorumluluk anlamında yapmış olduğumuz bu projeyi, yapmış olduğumuz çalışmaları artık somut hale getiriyoruz. Bu protokol güzel bir iş birliği. Umarım ileriki dönemlerde tüm ülkemize örnek olabilecek bir proje olacak” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA da; “Bu güzel protokolle Burdur’umuza güzel bir hizmet verme adına üniversite olarak belediyemiz ile birlikteyiz. Valiliğimizin öngörü ve direktifleri doğrultusunda şu anda yapacağımız bu faaliyetin ardında Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi ve Burdur Belediyesinin Veteriner Hekim işleri birlikte ortak faaliyetler yürüterek, insan ve hayvan sağlığı açısından güzel bir hizmet sağlayacaklar. Bu anlamda hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ ise; “Rasyonel belediyecilik ilkeleri içerisinde sadece Burdur’u paylaşan insanların kendi başına olmadığını, sokakta yaşayan sahipsiz hayvanların da mutlaka bizlerle birlikte burada olduğunu, aynı havayı paylaştığını, ama bu hayatı yaşarken de hem onun yaşam koşullarını düzeltmek, hem de insanoğlu ile birlikte yaşayan sokak hayvanlarının rehabilitasyonuna katkı vermeyi planlayan bir anlayışla böyle bir çalışmayı Veteriner Fakültemiz ile birlikte başlatmış bulunuyoruz. Bugün imza altına alacağımız protokolde asıl amacımızın sahipsiz sokak hayvanlarımızın sağlık koşullarını düzeltmek, kontrolsüz üremesini belli ölçüde kısıtlamak ve Veteriner Fakültemizin özellikle üniversitesinin amiral bölümlerinden birisi olan Veteriner fakültemizin de bize bilgi birikimiyle katkı verebilmesini istiyoruz. Hem yetiştirilen öğrencilerin deneyim ve bilgi birikimini artırmak, hem de o bilgi birikiminden insanoğluna katkı sağlayabilmek adına çok yararlı bir çalışma olacağını düşünüyorum. Burdur Belediyesi olarak bunu gelenek haline getirip, akademik bilgi birikiminden ve deneyimlerinden yararlanılarak Veteriner Fakültemizin Burdur halkına doğrudan katkı sağlayabilmesinin bir noktada önünü açmış bulunuyoruz. Bu iş birliğinden dolayı herkese teşekkür ederim” dedi.

Konuşmalardan sonra Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan ÖNER tarafından protokol imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir